Štíty

Mechaniky

Ďakujeme!

Vaše príspevky nám pomáhajú s prevádzkou webu. Vďaka Vám dokážeme pomôcť všetkým!

Obsah

  1. Úvod
  2. Vlastnosti a typy
  3. Příklad
  4. Upgrade

Úvod

Štíty jsou velmi podstatnou částí vybavení lodě. Loď je bez nich sice plně funkční, ale ve většině případech zranitelná. Z tohoto důvodu doporučujeme používat štíty při všech činnostech a obětovat těch pár tun nákladního prostoru, světelných let doskoku nebo přídavného pancéřování (hull reinforcements).

Vlastnosti a typy štítu

Shield generator můžeme namontovat do kteréhokoliv slotu v optional internals. Je však možné mít na lodi pouze jeden generátor štítu. Čím větší a lepší generátor koupíme, tím silnější štíty budou. Do větších lodí však nemůžeme namontovat nejmenší shield generator, protože je příliš slabý na to, aby vůbec vytvořil štít kolem lodi.

obr1
obr. 1 Příliš malý shield generator

Existují 3 typy shield generatorů:

  • Shield Generator - klasický generátor štítu (modré)
  • BI-WEAVE Shield Generator - slabší, ale rychleji se regeneruje (fialové)
  • Prismatic Shield Generator - silnější, ale pomaleji se regeneruje (zelené)

Síla štítů:

Měří se v Mega-Joulech (MJ) a v rezistencích. MJ udávají absolutní sílu, neboli celkový počet HP štítu a rezistence nám říkají, kolik procent poškození ze kterých zbraní štíty při zasažení obdrží.

Pip management:

Čím více bodů energie (pips) máme v systémech, tím větší absolutní sílu (počet MJ) štíty mají.

(0 bodů = 100% , 1 bod = 118% , 2 body = 133% , 3 body = 147% , 4 body = 160%)

Příklad

Máme shield generator který kolem naší lodi vytváří štít o absolutní síle 1000 MJ při 0 bodech v systémech. 

Rezistence všech shield generatorů jsou bez engineeringu:

  • Explosive: 50%
  • Kinetic: 40%
  • Thermal: -20% 

To znamená že:

  • když štít zasáhne zbraň, která dává výbušné poškození ( explosive ) a poškození jedné střely je 100, obdrží štít poškození 50 (protože 100 - 50% = 50) to znamená, že štít bude mít po zásahu 950MJ síly
  • když štít zasáhne zbraň, která dává kinetické poškození ( kinetic ) a poškození jedné střely je 100, obdrží štít poškození 60 (protože 100 - 40% = 60) to znamená, že štít bude mít po zásahu 940MJ síly
  • když štít zasáhne zbraň, která dává termální poškození ( thermal ) a poškození jedné střely je 100, obdrží štít poškození 120 (protože 100 - (-20%) = 120) to znamená, že štít bude mít po zásahu 880MJ síly

Každý typ štítu má svoji vlastní rychlost regenerace (regeneration rate) - xMJ/s. To znamená, že čím více MJ štít má, tím déle se bude regenerovat. Pro regeneraci štítů je potřeba mít alespoň ½ bodu energie v Systémech, aby se dobíjel kondenzátor power distributoru. Štít se začne regenerovat automaticky, jakmile má energii v kondenzátoru a pokud neobdržel určitý čas (několik vteřin) žádné poškození. Pokud obdrží poškození, regenerace se opět zastaví.

Když máme plně nabité štíty (1000 MJ) a dáme 4 body energie do systémů, budou mít štíty sílu 1600 MJ (protože 4 body --- 1000MJ + 60% = 1600MJ)

Upgrade a zesílení štítů

Štíty můžeme kromě energy managementu zesílit i dalšími externími moduly:

Shield Booster: Modul na utility slot, který zvyšuje absolutní sílu štítu o určité procento (záleží na třídě modulu A-E)

Shield Cell Banks (SCB): Modul do optional internals, který umožňuje během krátkého časového úseku regenerovat určitý počet MJ štítu za cenu velkého krátkodobého nárůstu teploty. Množství MJ které SCB regeneruje závisí na velikosti a třídě modulu.

Guardian Shield Reinforcement: Experimentální modul do optional internals který navyšuje maximální absolutní sílu štítu o určitý počet MJ (zase záleží na velikosti a třídě modulu). Pro jeho odemčení je potřeba získat guardian tech (ze začátku nedoporučujeme pro vysokou náročnost a nízký užitek)

Engineering: U některých engineerů můžeme vylepšit shield generátory, shield boostery a SCB a kompletně změnit hodnoty rezistencí, sílu, rychlost regenerace, apod. štítů. (Velmi užitečná avšak ze začátku nedostupná možnost zesílení štítů)